Горе переможеним: кого образило скасування правила виїзного голу

Третій сезон у плей-офф єврокубків не діє правило виїзного голу. І про нього вже починають забувати. А згадати змусила ситуація у протистоянні Реала та Манчестер Сіті, з якого переможцем вийшов Реал, а за старого регламенту це був би Сіті, і без жодних пенальті. Terrikom.com вирішив пошукати інших таких скривджених – і знайшов їх...

Сезон 2021/22

У Лізі чемпіонів за весь плей-офф тоді не виникло жодної ситуації, коли б правило гостьового голу перевернуло результат протистояння.

А ось у Лізі Європи дещо трапилося. По-перше, на стадії 1/8 фіналу Айнтрахту не довелося б мучитися додатковий час, щоб прибрати Бетіс. Вигравши в Севільї 2:1, франкфуртці вдома в основний час поступилися 0:1. За старими правилами, цього було достатньо, щоб пройти далі. За новими довелося продовжувати. В екстратаймі Айнтрахт забив ще один і підтвердив, що гідний йти далі (у результаті, нагадаємо, виграв приз). А у чвертьфіналі нове правило допомогло Рейнджерсу: 0:1 у гостях із Брагою, 2:1 вдома в основний час. За правилом гостьового гола – смерть. А так – продовжили, Рейнджерс забив ще й у підсумку, дійшов до фіналу.

Був один 'неправильний' випадок і у Лізі конференцій. На першій стадії плей-офф ПАОК прослизнув у наступний раунд, хоча за правилом гостьового гола мав поступатися Мітьюллану (0:1 у гостях, 2:1 вдома, 5:3 за пенальті). Далі ПАОК пройшов ще й Гент, але у чвертьфіналі поступився Марселю.

Сезон 2022/23

І наступного сезону Ліга чемпіонів обійшлася без ситуацій, які б змусили згадати про правило гостьового гола. І знову в інших турнірах такі колізії виникали.

Один із цих випадків ми маємо добре пам'ятати - він стосується Шахтаря. Домашній матч у Ренна Шахтар виграв 2:1, пам'ятаєте? А основний час виїзного завершився з рахунком 0:1, чи не забули? У минулому житті Шахтар у такій ситуації відразу б вилітав. Але ж не тепер! Гра продовжилася, команди обмінялися голами, довели справу до серії пенальті, де блиснув Анатолій Трубін - і український клуб замість вилiта отримав прохід.

У тій же Лізі Європи нові правила дозволили в 1/8 фіналу 'вижити' Спортингу у протистоянні з Арсеналом (2:2 вдома, 1:1 на виїзді – і перемога у серії пенальті). А у чвертьфіналу ними скористалася Рома (0:1 у гостях з Фейєноордом, 2:1 у основний час удома – та 4:1 у додатковий). У результаті Рома дійшла до фіналу. Тобто відсутність правила гостьового голу дуже спотворила хід турніру – наприклад, фанати Фейєноорда цілком можуть стверджувати, що у їхньої команди незаслужено відібрали фінал.

Два випадки з досліджуваного нами ряду того сезону виникли і в Лізі конференцій. Лудогорець таким чином на старті поступився Андерлехту (1:0 вдома, 1:2 у гостях та поразка у серії пенальті). А Ніцца програла у чвертьфіналі Базелю (2:2 у гостях, 1:1 удома та пропущений гол у екстратаймі). Втім, на хід турніру це не вплинуло. Андерлехт не просунувся далі чвертьфіналу, а Базель був вибитий у наступному раунді.

Сезон 2023/24

А ось у поточному розіграші Ліги чемпіонів перевернені ситуації ми спостерігали вже двічі. У 1/8 фіналу від нового правила постраждав Інтер. Вигравши у своєму стилі 1:0 вдома, італійський клуб у гостях відкрив рахунок – і, за колишніми поняттями, мав би запас аж у три голи. Але не зараз! Атлетико забив два, і це вже повністю зрівнювало шанси згідно з новими правилами. Закінчилося серією пенальті, де гравці Інтера тричі промазали. Щоправда, щастя це Атлетико не принесло – у чвертьфіналі він був битий дортмундською Боруссією.

Прикро і Манчестер Сіті. 3:3 - таким був результат їхнього виїзду на Сантьяго Бернабеу. Удома англійці мали колосальну перевагу, але змогли добитися лише результату 1:1. Цього вистачило б для виходу до півфіналу, якби дiяло правило виїзного гола. А так – справа дійшла до пенальті, а там натхнення зійшло на ще одного українського голкіпера – Андрія Луніна. Подивимося, чи принесе це щастя Реалу.

У Лізі Європи нові правила допомогли на першому етапі Фрайбургу, який прибрав з розіграшу Ланс (0:0 у гостях, 2:2 вдома та гол в екстратаймі) - але в 1/8 фіналу він був розгромлений Вест Хемом. У Лізі конференцій ці правила 'поховали' Буде-Глімт (2:2 у гостях з Аяксом, 1:1 удома – і гол нідерландців у додатковий час). А позавчора, у чвертьфіналі аналогічну гірку чашу випив Фенербахче (2:3 s гостях з Олімпіакосом, 1:0 вдома та поразка за пенальті).

Резюме

Що можна сказати, підбиваючи підсумки? Скасування гостьового голу, безумовно, внесло нову інтонацію у розіграш єврокубків. Зросла кількість екстратаймів та серій пенальті. Футбол став сміливішим, як наслідок - результативнішим. Але ось яка цікава закономірність вимальовується. Як правило, команда, яка вигравала там, де вона програла б за старих правил, далеко не проходить, а найчастіше - сходить з дистанції вже в наступному раунді. Чи є цьому якесь пояснення? За бажання його легко придумати, але ми цим займатися не станемо. Просто зазначимо, що так відбувається. І подивимося, що далі станеться з Реалом у Лізі чемпіонів та з Олімпіакосом – у Лізі конференцій...

15:32
Тренер Руху: Зараз важливий етап сезону, коли всі команди вирішують турнірні завдання
15:15
Олександр Караваєв: З Вересом була дуже важка гра
15:02
Мельник: У нас було два-три непогані моменти проти Динамо, але підвела реалізація