Бідні елліни: як Динамо розбиралося з грецькими клубами у колишні роки

Сьогодні київське 'Динамо' вирішує свою єврокубкову долю - зустрічається з 'Арісом' за право продовжити боротьбу у Лізі конференцій. Мінімальна поразка у першому матчі залишає шанси - тим більше, що історично у 'біло-блакитних' чудова статистика у матчах із представниками Греції. Terrikon.com згадує...

title=

'Олімпіакос'

Першим для динамівців грецьким опонентом у єврокубках став гранд національного футболу - 'Олімпіакос' із Пірея. Сталося це у розіграші Кубка чемпіонів 1975/76. Київський клуб, який створив у 1975 р. сенсацію європейського масштабу, поважали і боялися. Греки упиралися щосили, вдома вирвали нічию 2:2 (поступаючись 0:2 по ходу), раділи цьому, як діти, але у Києві таки програли 0:1 і зійшли з дистанції. Це була перша фаза Кубка чемпіонів, в якому від Динамо чекали подвигів - але все закінчилося на стадії чвертьфіналу образливою поразкою від Сент-Етьєнна.

Неймовірно, але факт: такий самий результат 'Динамо' показало через багато років, у сезоні 2018/19, зустрівшись з 'Олімпіакосом' в 1/16 фіналу Ліги Європи. Знову 2:2 у гостях – щоправда, розвивалися події дзеркально, 2:0 вели греки, а кияни відігралися завдяки голам Віталія Буяльського та Беньяміна Вербича. А у Києві – теж традиційні 1:0 (відзначився іспанський легіонер Фран Соль). Цей результат просунув український клуб до 1/8 фіналу, де на нього чекав безжальний 'Челсі' (пам'ятаєте ті катастрофічні 0:3, 0:5?).

Ось такі два дивовижні протистояння з клубом з Пірея з повторюваним підсумком і зовсім різним сюжетом.

ПАОК

Одного разу доля звела киян із ПАОКом. Це сталося в сезоні 1976/77, через рік після першого побачення з Олімпіакосом. Київська команда вже не здавалася такою бездоганною, як рік тому, її тряс внутрішній конфлікт (бунт гравців проти тренерів), проте на грі проти клубу із Салонік це не позначилося жодним чином. Противник був розбитий у пух і порох - 4:0, 2:0.

Власне, все вирішилося у Києві, у перші 25 хвилин матчу, коли господарі тричі відзначились у воротах гостей (Віктор Колотов та двічі - Леонід Буряк). Після цього греки мріяли лише про гол престижу - але забити його так і не змогли ні в Києві, ні вдома. У тому розіграші кияни взагалі спочатку демонстрували просто звірячу статистику - у перших двох раундах громили суперників, нічого не пропускаючи (на першій стадії винесли белградський Партизан з рахунком 3:0, 2:0). У чвертьфіналі, щоправда, пропустили від 'Баварії' - але все одно пройшли і її (0:1, 2:0). І поступилися лише у півфіналі іншому німецькому клубу - 'Борусії' з Менхенгладбаху (1:0, 0:2).

'Панатинаїкос'

Тут ми змушені згадувати історію, яку ворушити не дуже й хотілося. Це так званий 'шубний скандал' - він вибухнув восени 1995 і коштував 'Динамо' місця у турнірі та частково репутації. Справа була на груповій стадії Ліги чемпіонів, судив матч іспанець Антоніо Лопес Ньєто, який після гри подав до УЄФА рапорт про те, що керівництво Динамо намагалося його підкупити (давало 30 тисяч доларів і дві норкові шуби). Матч кияни виграли 1:0 з голом Віталія Косовського, але УЄФА результат анулював та 'Динамо' з розіграшу викинув.

Волею доль 'Панатинаїкос' ще раз попався 'біло-блакитним' дуже скоро - у сезоні 1998/99, знову на груповій стадії Ліги чемпіонів. Перемогти греків було справою честі. Але завдання виявилося складним, хоча чергова суперкоманда у Валерія Лобановського на той момент уже склалася (і в результаті дійшла до півфіналу). В Афінах 'Динамо' відкрило рахунок завдяки голу Сергія Реброва у першому таймі, але після перерви зуміло двічі засмутити Олександра Шовковського. У Києві ситуація повторилася, але вже на нашу користь: гол гостей у першій половині матчу, два – господарів після перерви (спочатку забив Сергій Ребров, потім автоголом відзначився Ангелос Басінас). У тій групі 'Динамо' фінішувало першим, а 'Пао' - останнім (після 'Ланса' та 'Арсеналу').

Зазначимо, що 'Панатинаїкос', зрештою, має єдину за всю історію перемогу над киянами, якою можуть похвалитися грецькі клуби (а зіграли вони проти українського гранда 10 матчів, не рахуючи анульованого через шуби).

АЕК

Четвертий за рахунком грецький клуб - афінський АЕК - випав киянам нещодавно, в сезоні 2017/18. Це було на стадії 1/16 фіналу Ліги Європи. Суперник виявився міцним горішком. Перший матч проходив у Греції, рахунок на 18-й хвилині відкрив Віктор Циганков, але господарі до останнього не залишали спроб відігратися. І, зрештою, у них вийшло – на 80-й хвилині рахунок зрівняв албанець Астріт Айдаревич. Так і склався підсумковий результат – 1:1.

У сніговому Києві 'Динамо', звичайно, сподівалося виграти поєдинок у відповідь, але явної переваги не мало, змушене було прийняти нав'язану противником щільну боротьбу, в якій шанси виникали бiля обох воріт. Зрештою, не забив ніхто, але нульова нічия на своєму полі зіграла на руку українському клубу завдяки правилу гостьового гола – пам'ятаєте, був такий чудовий нюанс, про який уже почали забути?

У результаті, до речі, АЕК став єдиним грецьким клубом, який 'Динамо' поки що так і не змогло перемогти. Окрім ще 'Аріса', звичайно - але цей проблем, ми сподіваємося, буде заповнений сьогодні!