Найгірший і ще гірший: антирейтинг господарів чемпіонатів світу

another languages: ru

Збірна Катара встановила унікальне досягнення – вона стала першим господарем чемпіонату світу, який зазнав трьох поразок у групі. Гірший результат показати неможливо. А ще нещодавно здавалося, що дно було вже встановлене раніше. Terrikon.com згадує всі виступи господарів...

title=

Почнемо з типових прикладів - і взагалі, і для раннього періоду історії турніру зокрема - з перемог господарів. Таких назбиралося 6: Уругвай 1930, Італія 1934, Англія 1966, ФРН 1974, Аргентина 1978, Франція 1998. А ось у новому столітті такого випадку поки не зафіксовано жодного. Головна причина здається очевидною: проведення турніру стали часто доручати країнам, м'яко кажучи, не найпередовішим у футбольному значенні слова. Здобути перемоги їхні збірні можуть лише в якихось особливо солодких мріях. Втім, навіть коли чемпіонати приймають цілком авторитетні держави, нічого у них у новому столітті не виходить. Чому господарі перестали перемагати після 1998 року – питання.

Пристикуємо сюди ще 2 випадки, коли господарі доходили до фіналу, але там програвали: Бразилія у 1950 та Швеція у 1958. Врахуємо, що у 1950 фіналу як такого не було, але останній матч фінального групового турніру Бразилія-Уругвай тому цілком може вважатися 'золотим'. Бразилія на тому турнірі розносила всіх у пух і прах, у тому числі Швецію 7:1 (з покером Адеміра), Іспанію 6:1 (з дублем Адеміра, який у результаті забив 8 голів). Але Уругваю трагічно програла 1:2 – цей біль у бразильці досі не вщухне.

Часто (5 разів) господарі добиралися до півфіналу: Чилі 1962, Італія 1990, Корея 2002, Німеччина 2006, Бразилія 2014. Далі з ними відбувалися дуже різні історії. У 1990, наприклад, італійці в перших п'яти матчах не пропустили жодного голу - але потім трагічно поступилися Аргентині за пенальті і задовольнилися 3-м місцем. У 2002 Корею в півфінал втягли за вуха, в цьому, судячи з усього, і полягало надзавдання - далі азіати спокійно двічі програли, цілком задоволені своїм 4-м місцем. Ну, а Бразилія у 2014 краще б у півфіналі взагалі не виходила на поле. Усі ми пам'ятаємо ті жахливі 1:7 у матчі з майбутнім чемпіоном Німеччиною. Адже перед стартом 'селесао' вважалися такими вірними фаворитами, що точніше і не буває.

Тепер перемикаємось на випадки, коли господарям вдавалося діставатися лише чвертьфіналів. І почнемо з 1938 року, коли такий результат показала Франція, надовго встановивши орієнтир найгіршого виступу господарів. Французи, звичайно, тоді зовсім не ходили в гегемонах світового футболу - але все-таки напевно змогли б просунутися до півфіналу, якби не виникла на їхньому шляху чудова Італія. Тут шансiв триколірні не мали - вони програли 1:3. До речі, це був і перший випадок в історії чемпіонатів світу, коли господар не зміг стати переможцем.

Надалі на стадії чвертьфіналу зупинялися такі господарі: Швейцарія 1954, Мексика 1970 і 1986, Іспанія 1982, Росія 2018. Для Мексики ці два виступи стали і взагалі найкращими в історії. Варто згадати швейцарський чвертьфінал – тоді господарі разом із австрійцями влаштували неймовірне шоу, забивши на двох 12 (!) м'ячів. Цікаво, що до 20-ї хвилини Швейцарія вигравала 3:0, а до перерви програвала 4:5, пропустивши 3 перші голи у свої ворота за 3 хвилини - з 25-ї по 27-ю. Досі цей поєдинок залишається найрезультативнішим в історії мундіалів.

Чвертьфінальний антирекорд господарів упав лише 1994 року, коли збірна США зупинилася кроком раніше. Втім, тоді це не сприймалося як невдача: для американців і вихід із групи (з Румунією, Швейцарією та Колумбією) вже став величезним досягненням. Далі будь-який результат міг стати прийнятним. Тим більше, що в 1/8 фіналу вони поступилися не кому-небудь, а блискучiй збірнiй Бразилії, майбутньому чемпіону світу, та й лише завдяки єдиному голу Бебето. Загалом, США билися набагато гідніше, ніж від них очікували. Проте новий антирекорд було встановлено. Його повторили через 8 років японці, яких чомусь, як корейців, за вуха у домашніх стінах тягнути не стали.

Чи можуть господарі виступити ще скромніше? Звичайно, можуть – наприклад, зовсім не вийти з групи. Як це робиться, продемонструвала у 2010 році збірна Південної Африки. Щоправда, і група дісталася зовсім не курортна: Франція, Уругвай, Мексика. ПАР почала нормально – зробила нічию 1:1 з Мексикою. Але потім поступилася Уругваю 'в одну хвіртку' - 0:3. Як виявилось, це був вирішальний момент. Драматично погіршивши свою різницю м'ячів, господарі не змогли врятуватись навіть завдяки історичній перемозі над віце-чемпіоном світу - Францією 2:1. Таким чином, вперше в історії господар турніру не зміг подолати початкову стадію. Антирекорд упав!

Але, як ми побачили цього тижня, він протримався лише 12 років. Збірній Катару вдалося виступити так, що гірше вже навряд чи можливо. Три поразки із загальним рахунком 1-7 - так тепер виглядає дно. Катар не просто програв усім, він ще продемонстрував пригнічуюче слабку тактичну підготовку, граючи так, ніби на дворі – веселі 1950-ті, а не суворі 20220-ті. Перевершити це вже фантастично складно. Але, звісно, ​​все одно можна. Наприклад, господарі можуть програти всі свої матчі із ще більшою різницею. Чому ні? Якщо УЄФА вирішить віддати право організації турніру Пакистану або, наприклад, Чаду - господар може виступити ще й веселіше...