Як забиває УПЛ: хвилина за хвилиною

Зіграно останні цього року матчі чемпіонату України з футболу, команди розташувалися в турнірній таблиці згідно з набраними очками. Але що вийде, якщо порахувати голи, забиті ними на тих чи інших ігрових відрізках? Хто тоді виявиться лідером? Terrikon.com проробив такий експеримент...

15 хвилин

Якщо зважати лише на голи, забиті на стартовому відрізку матчів, то у верхній частині списку нікого з лідерів ми не побачимо. Трійка найкращих тут складатиметься з 'Олександрії' (20 очок, різниця м'ячів 4:1), 'Чорноморця' (19, 2:0) та 'Вереса' (19, 3:2). Ці команди майже завжди успішно починають, але потім справа у них гірша. Особливо дивовижні показники 'Чорноморця', який у перші 15 хвилин взагалі нікому не програвав (2 переможних результатів, 13 нічийних), але зрештою ми бачимо у нього в підсумковій турнірній таблиці аж 8 поразок.

Цікава ситуація з 'Шахтарем'. За підсумками стартових 15 хвилин він - на 11-му місці (лише двічі після цього ігрового відрізку перемагав, двічі програвав і 9 разів мав нічийний результат). Тобто, нинішня версія донецької команди – з тих, хто довго розгойдується. Або, якщо сказати красивіше, не форсує події.

30 хвилин

Картина у 'Шахтаря' рішуче змінюється у наступні 15 хвилин. Під кінець півгодини ми бачимо донецьку команду вже в лідерах - вона зміщує з першого місця 'Олександрію', забивши з 15-ї по 30-ю хвилину 7 голів при одному пропущеному (абсолютно кращий показник у лізі). Взагалі ж, після 30 хвилин гри у донеччан - 7 переможних результатів, 4 нічийні та 2 програшні при різниці м'ячів 9:3.

Дуже добре грає з 15-ї по 30-ю хвилину і київське 'Динамо' - у нього тут 6 забитих голів і лише 1 пропущений. Стартує ця команда завжди дуже обережно, ще обережніше ніж 'Шахтар' (всього 1:1 у 15 поєдинках чемпіонату України), але починаючи з 15-ї хвилини включається і, як правило, саме в ці хвилини забезпечує результат. Такі самі показники на цьому відрізку - у 'Зорі'.

45 хвилин

Але за результатами першого тайму на перше місце злітає вже інша команда - 'Дніпро-1'. Для неї останні 15 хвилин першої половини матчів – вельми врожайний відрізок: 7 забитих голів та всього 1 пропущений. Для порівняння, 'Динамо' у цьому відрізку забило 5 голів, а 'Шахтар' - всього 3. Таким чином, ми бачимо, що 'Дніпро-1' вміє зібрати свої сили саме тоді, коли найзручніше завдати психологічного удару по супернику - перед перервою.

І навпаки, така команда, як 'Олександрія', цього робити не вміє зовсім. Як ми пам'ятаємо, вона чудово починає, після 15 хвилин – взагалі найкраща, після 30 – все ще друга. А ось після першого тайму у неї - лише 5-й результат, причому останні 15 хвилин тайму вона не спромоглася хоча б на один гол. Явно не вистачає сил на весь тайм.

60 хвилин

За підсумками ігрового відрізку у 60 хвилин, найкращі показники має 'Дніпро-1' (8 переможних результатів, 6 нічийних, різниця 18:6). Але якщо взяти окремо перші 15 хвилин проведених поєдинків, то найефективнішими виявляться київські динамівці - у них тут 6 забитих голів, а у дніпровців - 5. Тобто, кияни найкраще за всіх лідерів вміють розпочинати другий тайм, саме в ці 15 хвилин вирішуючи тi свої проблеми, яки не дорiifkj до перерви.

Цікаво, однак, що стільки ж голів на початку другого тайму (6) у минулих матчах забив 'Рух'. Тобто, якби футбольні поєдинки тривали лише 60 хвилин, то 'Рух' був би 7-м із такими показниками: 5 перемог, 5 нічиїх, 4 поразки, різниця голів 13:14. А так вiн - kbit 12-й. Ця команда просто не вміє зберігати здобуте, і якщо якимось чином навчиться це робити, ціни їй не буде.

75 хвилин

У проміжку з 60-ї по 75-й хвилини дива творить 'Зоря'. За 15 проведених матчів вона забила в цей час відразу 9 голів - але й пропустила цілих 6. Це взагалі відповідає загальному хвацькому, але безладному стилю луганчан, саме в ці 15 хвилин він проявляється з усією очевидністю. Саме з 60-ї до 75-ї хвилини 'Зоря' як створює собі турнірний позитив, так і успішно гробить його.

Якщо ж подивитися на трійку найкращих команд за сумою 75 ігрових хвилин, то виходить, що найкращі показники тут знову-таки у 'Дніпра-1' - 9 переможних результатів, 4 нічийні та 1 програшний, різниця голів 24-10. Далі йдуть кияни та луганчани. 'Шахтар' - тільки на 5-му місці, при тому, що у окремо взятому відрізку з 60-ї по 75-ю хвилину у нього показники - найкращі в лізі, навіть краще, ніж у 'Зорі'. Але є у 'Шахтаря' системна проблема. Вона зовсім не вміє завершувати перший тайм (всього 13-й показник на відрізку з 30-ї по 45-ю хвилину) і посередньо повертається в гру після перерви (8-й результат у проміжку з 45-ю по 60-ю хвилини). Тому 'гірникам' доводиться посилено надолужувати наприкінці.

90 хвилин

Після закінчення чистого ігрового часу, без урахування екстратайму, таблиця набуває більш-менш того вигляду, який на знаком, за одним істотним винятком: 'Динамо' та 'Шахтар' у ній міняються місцями. Без показників додаткового часу динамівці випереджають 'гірників' на 2 очки (30 проти 28) і відстають від 'Дніпра-1' не на 5 очок, а всього на 3. Тобто і донеччани, і дніпровці добирають по 2 очки в екстратаймі, де динамівці взагалі не мають жодних завоювань.

Дуже добре грає останні 15 хвилин основного часу 'Ворскла' - у неї тут 3-й показник. Лише двічі за 15 проведених матчів полтавці поступалися наприкінці своїм противникам. Але це 'пізнє запалювання' на тлі складного входження в матчі не дозволило полтавцям стояти в таблиці вище за нинішнє 7-е місце.

Екстратайм

Ну, а у компенсований час найкращі показники - у 'Шахтаря'. 3 забиті голи, жодного пропущеного та 2 здобуті очки дозволяють йому бути найефективнішим клубом у цей час, трохи випереджаючи 'Дніпро-1' (який теж має 2 очки після 90-ї хвилини, але на один забитий гол менше). Стільки ж, скільки і 'Шахтар', забивала в екстратаймах 'Олександрія' - але пропускала двічі, що нівелювало її зусилля (у результаті компенсований час не приніс їй жодного очка).