Життя після Шахтаря: що вигравали колишні тренери гірників

Колишній тренер 'Шахтаря' Луїш Каштру поповнив своє резюме черговим титулом, ставши володарем Кубка арабських чемпіонів. З такої нагоди Terrikon.com вирішив подивитись - а яких успіхів домагалися тренери, які пішли з 'Шахтаря' останнім часом, після Мірчі Луческу? І ось що вийшло...

title=

Паулу Фонсека (після 2019)

Вигравши пару чемпіонатів України, довівши клуб до плей-офф Ліги чемпіонів, Фонсека там настільки вразив власників 'Роми', що вони після закінчення сезону 2018/19 забрали його до себе. У Римі португалець сенсації не зробив і з поставленими завданнями не впорався. За нього 'Рома' посіла спочатку 5-те, а потім 7-е місце - тобто, в жодному з сезонів кваліфікуватися до Ліги чемпіонів не змогла. За мірками попереднього періоду – однозначний провал, як наслідок – після закінчення дворічного контракту Фонсецi «зробили ручкою».

За підсумком, у його римському активі - лише героїчний рейд 'Роми' у Лізі Європи 2020/21. Там 'вовки' дісталися півфіналу, по дорозі усунувши зі свого шляху 'Брагу', 'Шахтар' (на жаль!) ​​і 'Аякс'. У півфіналі римлянам потрапив 'Манчестер Юнайтед', з яким стався жорстокий 'облом'. На 'Олд Траффорд' італійський клуб було рознесено на тріски - 2:6. Перемога престижу на домашньому Стадіо Олімпіко (3:2) вже нічого не змогла змінити. Тобто вийшло так, що відносний європейський успіх теж обернувся для Фонсекі ганьбою.

Після цього протягом майже року португалець шукав собі нове місце роботи. Які тільки варіанти не виринали у зв'язку з ним! Зрештою, влітку 2022 року він уклав дворічний контракт із 'Ліллем', де у нього майже вийшло. До останнього туру його команда претендувала на місце в зоні Ліги чемпіонів - але нічия з 'Труа' на самому фініші відсунула 'мастифів' на п'яте місце. А шкода – футбол Фонсека своїй команді поставив дуже симпатичний.

Луїш Каштру (після 2021)

Португалець, який прийшов на зміну португальцю, за два року роботи з 'Шахтарем' завоював лише один титул - чемпіона України 2019/20 (до речі, перший у його вже тривалій кар'єрі). Потім у київське Динамо прийшов Мірча Луческу, і про титули Каштру довелося забути. Непоказно проведений сезон 2020/21 та негаразди з командою призвели до того, що його ввічливо попросили на вихід.

Каштру швидко знайшов собі нове місце роботи - катарський Аль-Духаїль. Контракт було укладено на рік, як стільки тренер там і пропрацював. У чемпіонаті країни (Ліга зірок Катару) дива створити він не зміг - його команда фінішувала другою, відставши від чемпіона, 'Аль-Садда', аж на 15 очок. Тим не менш, список призів Каштру поповнити вдалося - 'Аль-Духаїль' виграв Кубок Еміра, причому у півфіналі в завзятій боротьбі здолав чемпіонів. Але для продовження договору власникам цього здалося обмаль.

Наступною зупинкою Каштру стала Бразилія, де він відпрацював рік із 'Ботафого'. Про його тамтешню діяльність відгукувалися добре. Вінцем його зусиль став виграш з 'Ботафого' другого етапу чемпіонату штату Ріо-де-Жанейро - так званого 'Така Ріо'. Можна було продовжувати, але тут пролунала пропозиція, від якої не можна було відмовитися - з ініціативи Кріштіану Роналду, його покликав 'Аль-Наср'. І Каштру поїхав до Саудівської Аравії.

І тут одразу ж виграв титул - привів команду до перемоги у Кубку арабських чемпіонів. Таким чином, після 'Шахтаря' Луїш Каштру обов'язково брав призи зі всіма своїми командами. Щоправда, всі – 'короткі', кубкові. Але все одно, тепер його послужний список виглядає набагато солідніше, ніж на момент виходу з донецького клубу.

Роберто Де Дзербі (після 2022)

Наступним тренером 'Шахтаря', як ми пам'ятаємо, став італієць Де Дзербі із 'Сассуоло'. На батьківщині він вважався висхідною зіркою, і прихід цієї амбітної людини до української команди був провісником повернення 'Шахтаря' на серйозний європейський рівень. Тим більше, що саме під Де Дзербі тоді придбали кількох дуже серйозних гравців, а взимку ще декого прикупили.

Але тут вибухнула війна, і амбітний футбольний проект на очах розсипався. Де Дзербі не втік відразу - як пристойна людина, він почекав кілька тижнів, допоміг гравцям пережити шок від того, що відбувається, проїхався з 'Шахтарем' у благодійне турне, і лише у травні залишив клуб. Сльози тоді були і в нього на очах, і на очах клубного менеджменту.

Через деякий час Де Дзербі був офіційно оголошений головним тренером клубу АПЛ 'Брайтон енд Хоув Альбіон'. Приймав він цілком боєздатну команду, яка зайняла у попередньому чемпіонаті Англії 9-е місце. Його попередник Грем Поттер створив майже на рівному мiсцi дуже своєрідний колектив, якому симпатизувала вся Англія. Переплюнути Поттера було дуже складно – його у місті буквально обожнювали. Але італійцеві вдалося розвинути те, що дісталося, і прищепити 'Брайтону' ще сучасніший футбол, який до того ж приносив результат.

Минулого сезону його команда завершила на 6-му місці, випередивши таких грандів, як 'Тоттенхем' та 'Челсі'. Це дозволило 'Брайтону' вперше в історії вийти до єврокубків. Кубок Англії теж був відіграний успішно - чайки дійшли до півфіналу, де тільки по пенальті поступилися Манчестер Юнайтед. Зараз про Де Дзербі пишуть як одного з найперспективніших тренерів АПЛ. Розумієте – АПЛ!

09 травня

00:22
Хоселу виводить Реал у фінал Ліги чемпіонів у драматичній кінцівці матчу з Баварією