Молода Україна: шлях до Європи

Збірна України U-21 вийшла у фінальну частину Євро - лише втретє за весь час свого існування. Це історичне досягнення під керівництвом Руслана Ротаня здійснила команда, про частини та єдність якої Terrikon.com зараз і розповість...

Кваліфікація розпочалася 3 вересня минулого року у групі, де окрім нас оперували ще Франція, Сербія, Північна Македонія, Вірменія та Фарери. Старт вийшов позитивним – в гостях Україна перемогла 1:0 Сербію, одного з головних суперників (гол – Дмитро Криськів), а потім удома – Вірменію 2:1 (голи – той же Криськів та Михайло Мудрік). Ротань відразу почав вибудовувати атаку, в якій величезну роль віддавав зв'язці 'гірників' Судаков - Мудрік, попереду був їхній товариш по академії Богдан В'юнник, а в центрі півзахисту - ще два вихованці донеччан, Криськів та Артем Бндаренко (капітан команди). Праворуч їх підпирав вінгер 'Дніпра-1' Олександр Назаренко, ззаду – захист із Максима Талаверова, Арсенія Батагова (у центрі), Костянтина Вівчаренка та Олексія Сича (на флангах). У воротах тренер вважав за краще бачити киянина Руслана Нещерета. З таким складом молода Україна розпочинала свій шлях до Європи.

Потому, щоправда, її жорстко поставили на місце. Зробила це Франція, і у досить грубому стилі – 5:0 на стадіоні у місті Брест. Склад у нас був приблизно тим самим - правда, без Мудрика та В'юнника. Експерти дивувалися - невже відсутність цих двох так позначилася? Залишалося чекати та дивитися.

Через чотири дні команда Ротаня ледве виграла вдома 1:0 у Фарер (з автоголом суперника). Потім – зіграла на виїзді внічию з македонцями 1:1 (гол – Олександр Сирота). Результати не дарували особливу радість, якість гри - якщо чесно, теж. Після французького фіаско Ротань наполегливо шукав посилення центру оборони, пробував тут поруч із незмінним Батаговим динамівців – вищезгаданого Сироту та Антона Боля. Нещерет, незважаючи на 5 пропущених м'ячів від французів, продовжував користуватися довірою тренера.

Але в останньому матчі календарного 2021 року, домашньому із Сербією, на ворота став перевірений вже у багатьох дорослих європейських боях Анатолій Трубін – і не підвів. Ключовий поєдинок Україна виграла 2:1 (голи - Судаков та Крисиків), в атаці Ротань зсунув Судакова на правий фланг, а Бондаренко - на позицію під нападаючими. Цей варіант спрацював дуже добре, хоча із сербами довелося помучитися: відкривши рахунок досить швидко, українці намагалися зіграти за результатом, але пропустили на 78-й хвилині. Довелося виявляти характер та виривати перемогу (що вдалося зробити вже за 3 хвилини).

Ну, а потім пішла вже розвага зовсім в іншому стилі. Відбіркову кампанію Україна завершувала у червні 2022, і розпочала цей відрізок двома перемогами з рахунком 4:0 – над Фарерами (з голами Бондаренка, Вівчаренка, Судакова та Владислава Супряги) та над П. Македонією (голи забивали В'юнник, Судаков та двiчi Владислав Ванат) ). Ротань знайшов новий варіант в атаці, зробивши В'юнника правим вінгером, а на вістря висунувши Супрягу. Цей варіант виявився досить перспективним - він збільшив попереду кількість орієнтованих на ворота гравців, зробив нашу атаку небезпечнішою і, зрештою, ефективнішою.

Після цього двочматчевого шоу турирна ситуація остаточно прояснилася. Французи забезпечили собі перемогу у групі Н – матч з Україною для них уже нічого не змінював. У свою чергу наша команда була недосяжною на своєму другому місці, що виводило її в плей-офф за вихід у фінальну частину. Два поєдинки, що залишилися в групі, мали суто факультативне значення. Україна провела їх впевнено, оформивши домашню нічию з французами 3:3 (Ванат, Бондаренко, автогол Бадьяшиля) та гостьову перемогу над Вірменією 2:0 (Вівчаренко та Ельдар Кулієв – склад Ротань застосував максимально експериментальний, тому що турнірний розклад дозволяв).

Тепер у вересні треба було відстоювати своє право на подальшу участь у Євро двома матчами проти Словаччини. Проблемою Ротаня було те, що це накладалося на виступи першої збірної у Лізі націй - отже, доводилося обходитися без деяких найважливіших складу людей, наприклад, без Мудрика. Тренер зміг знайти рішення, поставивши на лівий фланг Судакова, який у його команді міг вирішувати будь-яку проблему. Залишивши на правому краю В'юнника, на вістрі атаки тренер поставив у першому матчі Ваната, у другому - Данила Сікана. Перша ставка не спрацювала - у гостьовому матчі Україна програла 2:3 з голами В'юнника та Криськіва. Друга окупилася з лишком.

Вирішуючий, домашній матч команді Ротаня необхідно було вигравати з розривом не менше ніж у два м'ячі. Після першого тайму рахунок на табло залишався недоторканим. Територіальну перевагу українці мали, але що з того? М'яч у ворота не залітав.

'У першому матчі не було командної гри у плані відбору, енергії та бажання. У першій зустрічі вони нас обіграли у бажанні. Але ми зробили висновки і розставили крапки – хто і куди йде', - казав після матчу Трубін. Тут і пояснення того, що сталося після перерви. Україна взялася за справу негайно, продемонструвавши те саме бажання, яке складало єдину серйозну перевагу суперника. І м'ячі одразу посипалися у ворота Словаччини! На 66-й хвилині рахунок був 3:0, усі голи - на рахунку Сікана. Ось так, на білому коні Україна в'їхала у фінальну частину Євро-2023.

У другому таймі останнього поєдинку ми побачили команду, яка точно не загубиться у фінальній частині турніру (він відбудеться у червні наступного року в Румунії та Грузії). Додавши до цього складу Мудрика, нашу новоявлену європейську зірку, ми отримаємо дуже цікавий колектив, у якому є варіативна атакуюча група та чудові фланги, що підпирають атаку. Є надійний воротар, центр оборони з футболістами, перевіреними вже і в першій збірній. Це команда, що бачила багато і вміє творити. Це команда з вогником та характером. Її веде тренер, який за минулі півтора роки сам вибудував усе по цеглинці. Із цією командою йому буде що сказати на Євро!

19:17
Реал Сосьєдад зміцнив свою позицію в зоні Ліги Європи: дивитись огляд матчу з Лас-Пальмасом